Oca 27, 2023, 04:56 ös

Haberler:

SenSohbet Forum Yakında Hizmetinizde...


Seçmece Fıkralar

Başlatan admin, Haz 06, 2020, 01:10 öö

« önceki - sonraki »

admin

Çift
Bir gün temel çift görüyormuş, Dursun'da tek gözünü kapatsana, demiş.

Sekreterimi Bekliyorum
Öğretmen öğrencilerine; eğer büyük bir firmanın müdürü olurlarsa ne yapacakları konusunda bir kompozisyon yazmalarını ister.
Öğrenciler tüm dikkat ve ciddiyetlerini takınarak yazmaya başlarlar. Ancak aralarından biri yazmaz.
Öğretmen fark edince sorar;
- Neden yazmıyorsun evladım?
Öğrenci cevap verir.
- Sekreterimi bekliyorum.

Uyanık Hırsız
Adamın biri sokakta yürüyen milyonere sorar:
- Efendim herhangi bir yerde polise rastladınız mı?
- 'Hayır' dedi zengin adam.
- öyleyse cüzdanınızı hemen bana vereceksiniz.

Karma Karışık
Öğretmen öğrencisine sorar:
- Dünya yuvarlak mıdır?
- Hayır!
- Peki düz müdür?
- Hayır!
- Peki nasıldır evladım?
- Babam karma karışık olduğunu söyler.

Şaka Yapıyorsun
Adamın biri iş başvurusunda bulunmuş.
Görüşmeye çağırmışlar; görüşme esnasında yönetici sormuş;
- Peki beklentilerin ne?  Seni ne tatmin eder?
Arkadaş saymaya başlamış;
- Öncelikli olarak bir araba istiyorum, ayrıca şu anda bulunduğum dairenin kirası biraz fazla onu da şirketin karşılaması iyi olur, maaş olarak da 3000 dolardan aşağı çalışmam...
Şirket yöneticisi, dinler ve
- Biz sana son model bir Cherokee ve Trabya'da bir villa vereceğiz, ayrıca bizim bu pozisyonumuz için planladığımız maaş 6000 dolardı, demiş.
Bizim elemanın gözleri fırlamış;
- Şaka yapıyorsunuz, demiş.
Şirket yöneticisi yapıştırmış;
- Önce siz başlattınız...

Meraktan
Aynanın karşısına geçip de gözlerini kapatan Temel'e ne yaptığını sormuşlar;
- Hiçççç... uyurken kendimin nasıl göründüğünü merak ediyorum daa...

Dişi Mi Erkek Mİ?
Nasrettin Hoca'ya sormuşlar;
Hz. Nuh'un gemisine zeytin dalını getiren güvercin dişi miydi erkek miydi?
Hoca hemen cevabı yapıştırır.
Mutlaka erkek.
Dişi olsaydı: çenesini uzun zaman kapalı tutamazdı.

Lütfen Şikayet Etmeyin
Temel bir gün karşıdan karşıya geçmeye çalışıyordu.
Oradan geçmekte olan bir araç Temel'e çarptı.
Arabanın sahibi yalvarmaya başlar.
- Lütfen benden şikayetçi olmayın size 1000 dolar veririm.
Temel bundan hoşlanır ve derki;
- buradan sık sık geçiyor musunuz?

Aradaki Fark Nedir?
Öğretmen öğrencisine sorar:
- Kaza ile şansızlık arasındaki fark nedir?
Öğrenci cevap verir.
- Eğer karnem dereye düşerse bu bir kazadır,
Ama onu dereden çıkaran olursa bu şansızlıktır.

Güzellik Mi Aptallık MI?
Temel'e arkadaşları sormuş:
- Güzellik mi, aptallık mı? Hangisini seçersin?
- Aptallık, demiş.
- Neden?
- Güzellik geçicidir daa...

İki Saat Oturdum Kaldım
                                      Temel ile Dursun sohbet ediyordu:
Dursun söyler:
- Düşünebiliyor musun Temel dün bir saat kadar asansörde kilitli kaldım.
- o da bir şey mi, der Temel;
- geçen hafta markette elektrikler kesilince yürüyen merdivende üç saat boyunca oturmak zorunda kaldım.

Bir Daha Tartıl
Temel, temin ettiği küçük baskülle gelip - geçeni tartıp geçimini sağlıyordu. Müşterilerinden biri; Ula tart beni pakayım, kaç kilo gelıyrum, diyerek basküle çıkar, Otomatik baskülün göstergesinde kaç kilo geldiğini öğrenir ve çıkarıp Temel'e 100 bin lira verir. Tarı ücreti 50 bin liradır. Temel, ötesini -berisini araştırır, ceplerinin içini dışına çevirir. Paranın üstünü bulup veremez. Müşterisine ne önerir beğenirsiniz: - Hemşerum, bozuk param yok, bir daha tartıl da fit olalım.
Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Siz Direğinizi Alın
İlkokul müdürü Temel , okulunun daha bir fark edilmesi için hazırlattığı yön levhasını anayol üzerindeki elektrik direğine astırınca TEK yönetiminden resmi bir yazı alır. Yazıda elektrik direğine levha asmanın izne ve kiraya tabi olduğu belirtiliyor ve levhanın ya indirilmesi ya da belli bir ücretin ödenmesi isteniyordu. Yazıyı okuyan müdür Temel, kısa ve özlü yanıtını mektupla verir. - Biz levhamuzdan memnunuz. Siz direğunuzi oradan alın!

Seni Öyle Yaşatırım ki...
Devlet dairesinde memur olarak çalışan Temel bir gün kurum değiştirmek için müdürün karşısına çıkar, meramını anlatır: - Hapishanede gardiyan olmak isteyrım Temel, müdürünün de yardımlarıyla ceza evindeki işine başlamak üzere eski işyerina müdürü ile vedalaşmaya gelir. Müdürü Temel'e takılır: - oğlum işine bu kadar yardımcı olduk. Şimdi gidiyorsun, ne bir kuru teşekkür ediyorsun, ne de Allah razı olsun diyorsun. Bu ne biçim iştir? Temel saf saf yanıt verir: - Ey gidi müdürüm, senin bende emeğin çoktur. Teşekkür da bişey mi, sen bi içeri düş, bak ben seni nası kuru üzümle beslerim.

Tüm Bebek
Çocuğu olmayan biri Dr. Temel'e başvurur. Temel, hastasını bir güzel muayene ettikten ve tahlil raporlarını gördükten sonra, müşterisinin dünyasını hepten karartmamak için önerisini söyler: -Bak hemşerum, mümkün değil senin uşağın olmaz. Ha böyle çok samimi arkadaşun yok midur? yanıt verir bey var, ama onun da uşağı olmayi...

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Hangisi olsun?
Temel iş hanında çay ocağını işletmektedir. Üst katlardaki iş yerlerinden biri seslendi - Temel efendi, dört çay yap!... Biri açık olsun... Çaycı Temel yanıt verir: -Abi hangisi açık olsun?

Hangisi?
Temel diş doktoru olmuştur. Günlerden bir gün arkadaşı Cemal, endişe içinde Temelin muayenehanesine gider. - Ula öliyrım, dişim çok kötü ağriyi... Temel, hangi dişinin ağrıdığını sorar ve Cemal, sağ alt çene dişlerini gösterip; - Habu sıradaki dişlerin biri ağrıyi... der ve kesin olarak hangi dişin ağrıdığını gösteremez. Dişçi Temel, "Dur sana yardımcı olayım" deyip eline kerpeteni alır ve gösterilen sıradaki dört dişi çekip Cemal'in önüne koyar: - Ha bak bakayım, habunlardan hangisi ağrıyi da de baa!...

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Abulama acıyrım
Temel'in eniştesi uzun zamandır prostat hastasıydı. Şikayetleri artınca, Temel eniştesini tanıdık bir doktora götürür. Doktor önce şikayeti dinler, ardından da sıkı bir muayene yapar ve teşhisini koyup ilaçlarını yazar. Çıkarken de hastasına: - Unutma, rahatlaman için sık sık boşaltman lazım, diye tavsiyede bulunur. Temel, eniştesi ile birlikte dalgın dalgın sokakta yürürken arkadaşı Cemal'e rastlar. Cemal sorar: - Ula nedir habu haln... Bişe mi oldi? Daha ne olacak, habu eniştemun prostatı azdı. - O da bişey mi, herkeste var, deyince Temel'in yanıt şöyle olur: - Ulu ben enişteme yanmayrım, abulamın çekeceği eziyete üziliyrım.

Ne deyi, bak bakalum...
Temel, turistik bir otelde resepsiyon memurudur. Görevde iken dahili telefon çalar, belli ki odalarda kalan turistlerden biri bir şeyler istemektedir. Telefonu açan Temel: Okey sör, yes sör... Vıy mösyö... derken yanıtının doğruluğunu da başını 'evet' anlamında sallıyordu. Uzun süren konuşma sonunda telefonu kapatan Temel yanındaki yabancı dil bilen arkadaşından rica etti: - Yahu, ya bak bakalum, 420'deki turist ne isteyi..

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Eczacılar düşünsün
Temel ile Fadime ocak başında sabahleyin sohbet ederken kapı zili acı acı çaldı. Fadime kapıyı açmaya giderken Temel arkasından seslendi: - Gelenler kimdur? Fadime de bunun üzerine gelenleri tek, tek sayar: - Uyy Teyzom gelmiştur, halam yaninda. Dayım, emicem, balduzim, uşakları, hepicuğu gelmişler, deyince Temel kendi kendine söylendi: - Eczaci düşunsin, anlaşılan bi kaç hafta doğum kontrol hapi kullanamiyacağum.

Ne olacak boşboğaz
emel'i durduran trafik polisi - On dakika önce kırmızı ışıkta geçtiniz beyefendi, deyince Temel sorar: Kim deyi benum kırmızı işukta geçtuğumi? Trafik polisi nazikçe: Beş kilometre ötede başkomiserimiz var, o telsizle bize bildirdi. Direksiyondaki Temel ne desin begenirsiniz? - Ula amma da boşboğaz başkomiserunız varmiş ha... Ağzinda pakla islanmayi...

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Anana veririm
Temel epey yaşlanmışti. Arkadaşı Cemal ise ona bu ne- denle sataşıyordu Ula Temel, ölürken haber ver da öbür dünyadaki bobama anama seninlan mektup yollayayım. Temel kurnazca gülümser: - Olur, olur da bobağin bulamazsam anağan verırım, der.

Geçen yil elmaydı
Trabzon'a bağlı ilçelerden birinin adliyesinde iki hakim tartışıyorlardı. Karakolun arkasındaki büyük ağaç kiraz mıdır, yoksa armut mudur? Bir karar veremeyince hakimlerden biri; Biz niye böyle tartışıyoruz. Çay ocağı işleticisi Temel'i çağırıp ona soralım. Sorarlar: Temel efendi, karakolun arkasındaki şu görünen ağaç ne ağacıdır? Temel, az önce çay servisi yaparken kulak ucuyla tanık olduğu tartışmada taraf olmamak ve hakimleri birbirine düşürmemek için en politik yanıtını verir: -Valla hakim beylerim, hau görünen ağaç geçen yıl elma ağacıydı.

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Şanssızluk!
Temel ihtiyarlamış, diz ağrılarına çare bulunur ümidi ile doktora gitmişti. İyi bir muayeneden sonra doktor: Amca, siz yaşlısınız, dizlerinizde damar sertliği var. Ama bunun tedavisi yoktur. Şayet perhiz yaparsanız biraz olsun rahatlarsınız, der. Temel, bir an düşünür ve sonra sorar: - Toktor bey, ya bak benum habu şansıma. Damar sertluğu bacağuma vuracağuna hau önemli yerime vuramaz mi idu?

Habu yaştan sonra mı?
Habu yastan sonra mı? Temel ile Fadime hayli zamandır birbirlerine aşıktılar. Fadime evlenmek istiyor, ama Temel bu konuda ihmalkar davranıyordu. Ama yine de yıllar böyle geçmişti. Bir gün Fadime evlenme konusunu Temel'e açtı: - Temelcuğum, artuk evlensak, sen ne dersin? Temel bu, kolay kolay tuzağa vurur mu, başını 'hayır' anlamına gelir şekilde salladıktan sonra şöyle yanıt verdi: - Doğri deysın Fadimecuğum ama, habu yaştan sonra bizi kim alır he?

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Biri geliyor, biri çekiliyor
Temel, oğlu Cemal'in küçük yaşta sayı saymasını geliştirmek için onu görevlendirmişti. - Oğlum, say bakalum, bir saat içinde deniz kıyısına kaç dalga gelecek. Baba Temel, bir saat sonra sonucu öğrenmek için Cemal'in yanına gidip sorar: - Uşağım saydun mi? Küçük Cemal oldukça sinirliydi: - Yahu boba, nesıni sayayim. Kıyiya bi dalga gelıyi, tam saymaya başlayrım, ikincısi gelırken, birincisi geri gideyi.

2 Hop, 1 Buyur
Temel çok acıkmıştı. Lokantaya gider, masaya oturur ama garson bir türlü yanına gelmez. Sonunda Temel seslenir: - Hey garson! . Hop! Garson yine gelmez. Garson efendi! - Hoop! Yine gelen yoktur. Son bir kez daha seslenir: - Oğlum garson! - Buyur. Fakat Garson yine gelmez. Temel, durumu şikayet etmek için kasaya bakan patronun yanına gider. Patron: Ne yediniz amca?
- 2 Hop... 1 Buyur!

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Var mısın bahse?
Köy kahvehanesinde akşamcılar toplanmışlar, kimi kağıt oynuyor, kimi de pinekliyordu. Kağıt oynayanlardan Cemal saatine bakarak; - Vay anasını saat 12 ye geliy... Habu saattan sonra kari bizi eve almaz, dedi. Kahvehanenin diğer köşesinde oturmuş olan Temel, selesinde sattığı elmaları Cemala göstererek, Cemal kardaşım, al haburadan bir okka elma, o zaman yengem seni eve alır, diye öneride bulundu. Cemal gülerek; Bilsam ki kari beni eve alacak, haçan bi okka değil, on okka elma bilem alırım. Temel'in soruna bakışı daha başkadır: Var misın bahse? Sen iki okka elmayi al baa ver, gideyim sizin eve, bak bakayım yengem beni eve aly mi, almay mi?

Ara, ara ama...
Temel, alış - veriş için Rus pazarına gider. Gürcü bayan satmak için getirdiği tüm eşyalarını bir valizin içine doldurup teşhir ediyordu. Temel, valizin içinde işine yarayan bir şey var sa almak için habire karıştırıyor ama aradığını bulamıyordu. O sırada Gürci kadın da kendi diliyle sık sık yok' anlamına gelen, Ara... Ara!... diyordu. Kadın 'ara... ara...' sözlerini arayıp bulma anlamında yorumlayan Temel sonunda dayanamayıp patladı: Ara... ara... deysın, ama bişe yok, ne arayayim de baa...

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Köpek + balık...
Temel'in İstanbul'dan gelen konukları muhteşem villasını gezerken bayanlardan biri sordu: - Kız Fadime, siz çıldırdınız mı? Fadime konuğunun şaşkınlığını anlamıştı. Açıkladı: - Kız ne yapalum... Habu kocam Temel var ya, tuttur ki köpek besleyelim deyin... Ben da paluk besleyelim dedum. Soninda üç aşağı beş yukarı köpekbaluğunda karar kılduk.

Toptan bi defada
Temel ilkokul müdürüdür . Okulların açık olduğu bir dönemde kendisinin görüşü alınmadan tüm öğretmenlerinin nakilleri yapılmış, okulda yapayalnız kalmıştı. Kafası bozulan Temel sonunda telefonla Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nü arayıp sordu: Müdür beyim, haçan haburda yapayalnuz kaldım. Uşaklar okuma bekleyi, siz da bi dünya yazi yazup cevap isteysunuz, diye sitem etti. Karşı telefondaki müdürün sesi rahatlatıcıdır: - Vaziyeti idare et evladım Temel'in yanıtı ise şöyledir: - Olur müdür beyum, haçan bütun yazılara yıl sonunda toptan bi defada cevap veririm.

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Ölisi bile...
Temel'in eşi Fadime ve arkadaşları akşamdan toplanıp mısır koçanı ayıklıyorlardı. Herkes kendi kocasını överken Fadime de kocasını övdü: - Temel tıpkı paluk gibin yüzer, dedi. Tam o sırada koşarak gelen bir çocuk Temel'in takasının firtunada alabora olduğunu söyler. Fırtına bir yana, zifiri karanlık nedeniyle herhangi bir kurtarma çalışması yapılamaz. Aradan üç gün geçtikten sonra Temel'in cesedi karaya vurur. Arkadaşları Fadime ye hatırlatırlar: - Hani, Temel'un paluk gibin yüzerdi? Fadime sinirli sinirli yanit verir: Gözünuz kör midur, görmey misunuz? Kocamın ölisi bile yüzerek kıyıya geldi. Siz isa baa hala inanmaysunuz.

Sen bilmeysun!
Doğu Karadeniz deki yayla şenliklerine katılan Ankaralı bir yurttaş, oluşturulan geniş horon halkasının yarattığı neşeli ortamda kendini tutamaz, Temel'i koluna ilişip horona girer. Ankaralı horon oynamayı bilmediği için daha ilk hareketinde uyumu bozduğunu gören Temel sabredemez ve kolundaki konuğunu uyarır: - Ula hemşerum, sen bu horoni bozaysın, çık dışarı...

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Yalansa o zaman...
Temel çevresini saran gençlere cesaret aşılıyordu Siz istersenuz her işte başarili olursunuz. - Mesela, pen Ay'a çiktuğum zaman... Gençlerden biri kendini tutamayıp kıs kıs gülünce, -Ama haşimdik ayıp edeysunuz . İnanmaysanuz , çikun Ay'a bakun. Eğer kırkbeş numara ayakkabim izi yoksa, gelın habu yüzüme tükürun.

Bunu mu getiririm?
Temel , yaşlı ve çirkin karısı Fadime ile bir iş için İstanbul'a gider. Konaklama amacı ile bir otele girer ve oda ister. Resepsiyon memuru Temel'den evlenme cüzdanı isteyince, sinirlenen Temel; Ula baa baksana. Ben habu otele kari getırsam habuni mi getırırım? diye Fadimeyi gösterir.

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Yıln yemeği
Fadime'nin pişirdiği kuru fasulye 'Dünya Yılın Yemeği Yarışmasında birinci seçilmişti. Jüri yemeği nasıl pişirdiğini sorduğundan Fadime tarif ediyordu: - ondan sonra biraz da limon kolonyasi katacaksun. Jüriden bir üye hayretle nedenini sorunca, Fadime'nin yanıtı şöyle olur: - Kocam Temel, günde üç oyin kurifasülye yer. Haçan kolonya katmazsan yanında nasil yatarum, deyin baa?...

Arabanız mı var?
Turistik otele gelen müşteri kapıda görev yapan Temel'e sordu Garajınız açık mı? Hazır cevap Temel'in yanıtı şöyledir: Uyyy... Yoksa sizun arabanuz mi var?

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Köpeğe ihtiyaç yok
Evi ormanın hemen kenarında bulunan Fadime'ye İstanbul'dan gelen konuğu Nazime tavsiyede bulunuyordu: Fadimecuğum, benden saa akıl olmasun ama, bir köpeğunuz olsa iyi olur. Haburada yabani hayvanlardan korkmay misunuz? Hiç olmazsa bi tüfek bulundurun evde. Fadime oldukça rahat bir havada yanıt verdi arkadaşına: - Ey gidi Nazime, korktuğun gibi değil. Bizum Temel oyle bi horlay ki, ormandaki heyvanlarun hepisi kaçacak deluk arayi...

Vururim oni...
Temel, garsonluk için açılan sınava girmişti. Sınav komisyonu üyeleri Temel'in sinirlilik durumunu ölçmek için sorarlar: - Bak, Temel sen garson olacaksın. Masadakiler fazla içip sana ters davranırlarsa ne yaparsın? Temel hiç düşünmeden ve en emin şekilde yanıt verir: - Ne yapacağum, usuli dairesinde aşağı alırım.

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Zelzele ye karyolalar
Sarp sınır kapısının açıldığı dönemde Doğu Karadeniz'de turistik oteller Nataşalarla dolup taşıyordu. Bir sabah Temel ile arkadaşı Cemal turistik bir otelin önünden geçerken kapı önüne atılmış hasarlı karyolaları görürler: - Cemal Uyyy... Habu karyolalara ne oldi haboyle? diye sordu Temel dudak alundan kis kis güldükten sonra: -Ya bak habu kafaya... Dün gece zelzele oldi, senun haberun yok mi? Bú yanıt karşısında Cemal daha da şaşır. Ama bizum ev hiç sarsılmadi. İşte tam sırasıdır. Temel bu kez taşı gediğine koyar: - Ula kafasuz Cemal, zelzele otelde oldi, otelde...

Niye Dursunali?
Temel'i babası azarlıyordu Ula sen aptal misun? Beş uşağın adi da aynı olur mi? Başka ad mi yokti? Temel kendini savunur: - Ama boba, sen her zaman Dursun emicam ila Ali dayimun yarum akilli olduğını söylemez miydun? Uşaklarım tam akilli olmasi içun meçburen hepsine Dursunali adını verdum.

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

Yeni Bitiyor
Rize deki ilkokulların birinde öğretmen resim dersinde çay bitkisinin resmini yapmalarını öğrencilerinden istemişti Dersin sonlarına doğru tüm sıraları gezip öğrencilerinin resimlerini gören öğretmen küçük Temel'in yanına gelince hayretini gizleyemeyip sorar: - Oğlum Temel, hani senin resmin? öğretmenum aha, görmey misın? Temer, (A4) kağıdı ebatındaki resim kağıdının ortasına sadece bir nokta koymuş, onu gösteriyordu. -Oğlum bunun neresi çay?, - Öğretmenim görmey misın, o daha ufacuk, büyüycek.

Sus!.. Sus!..
Temel, Devlet Hastanesinde check up yaptırmıştı. Dışarıda sonucu merakla bekleyen arkadaşı Cemal, Temel'e sordu: - Ne oldi?, ne oldi? Temel sus işareti yaparak Cemal'in kulagina eğilip fısıldadı: -Gizlu şeker... -Neee? - -Gizlu şeker... -ula anladum.. Anladum ama, niye kulağuma fısıldaysun oni, oni anlamadım. Temel sonunda patlar: -Ula amma kalın kafalisun, gizlu şeker deyruk da... Giz-lu şe-ker.

Temel Fıkraları - En Komik Fıkralar - Fıkralar

13 Ay...
Öğretmen Hayat Bilgisi dersinde Yeni yıl' ünitesini işlerken bir yılda kaç ay, kaç gün ve kaç hafta bulunduğunu da öğretmişti. Öğretmen öğrenim seviyelerini saptamak için sınıfta ki öğrencilere teker teker soruyordu. Sıra Temel'e gelince ona da sordu: - Temel yavrucuğum, söyle bakayım, bir yılda kaç ay vardır? Temel hiç düşünmeden yanıtlar: - 13 öğretmenim... Ama oğlum, ben geçen derste 12 ay var demedim mi? Demesine dedin öğretmenim ama, evde babam da sordi, ben 12 dedım. -Doğru demişsin. - Hayır öğretmenım, doğri demedım, bobam enseme şamari indirup, remezan'ı unutıysın deyip, yılın 13 ay olduğuni söyledi.

Ayri ayri uğraşmaktansa...
Bir Ramazan günü İstanbul'daki Yeni cami etrafında dolaşan Temel; bir sürü dilenciden sakat birinin: - Büyük Allah'ım dizlerime derman ver yürüyeyim, gözlerime nur ver göreyim, kulağımı aç işiteyim, diye durmadan dua ettiğini duyunca dayanamaz: - Ya bak habu ahmak kafaya... Allah'un başka işi yok da senin her bir yerin lan ayri ayri mi uğraşacak. Yapar yenisıni da olur biter, dedi.